Aby leczenie było skuteczne, kurację należy powtórzyć po dwóch – trzech tygodniach. Ponieważ leki działają na dorosłe osobniki, a nie na ich jaja, ponowne przyjęcie leku zwiększa szansę na wytrucie tych pasożytów, które wylęgły się z jaj po pierwszej dawce leku. Leczeniu farmakologicznemu muszą się poddać wszyscy mieszkańcy domu.
Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, konieczne jest zawiadomienie placówki. Wówczas dyrekcja powinna poinformować wszystkich rodziców i wychowawców o przypadku owsicy wśród podopiecznych oraz zintensyfikować zabiegi higieniczne w przedszkolu. Niestety wielu rodziców wciąż uważa ten temat za wstydliwy i nie mówi o nim w swoim najbliższym otoczeniu.
Do powodzenia kuracji niezbędne jest również wyeliminowanie źródeł zakażenia wtórnego. Nie można leczonego dziecka położyć spać w tej samej pościeli, w której spało, zanim zaczęło przyjmować leki. Jajeczka znajdujące się na prześcieradle mogą stanowić źródło ponownego zarażenia, które ma miejsce, gdy dziecko przenosi jajeczka owsika z okolicy odbytu do ust. W ten sposób cykl życiowy nicienia zaczyna się od początku.
Może dochodzić również do retroinwazji, w czasie której larwy posiadające zdolność ruchu cofają się do przewodu pokarmowego. Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale przede wszystkim na zadbaniu o prawidłową higienę dziecka i wszystkich domowników.
Autor: dr Jolanta Popielska
Wróć do listy artykułów