Rutynowo zaleca się trzykrotny wymaz z odbytu, dzięki czemu szansa na potwierdzenie zarażenia sięga 90%. Nie ma natomiast znaczenia, jak często pobieramy wymaz. Można go robić codziennie lub w kilkudniowych odstępach. Niektórzy rodzice przyjmują postawę nieco bardziej wyczekującą. Po pobraniu pierwszego wymazu czekają na jego wynik. Kolejne wymazy pobierają dopiero po uzyskaniu negatywnych wyników pierwszego badania.
Jeżeli nie mamy możliwości zaopatrzenia się w gotowy zestaw do pobrania wymazu z odbytu w kierunku owsików (rzadko dostępne w aptekach), można takie badanie wykonać domowym sposobem. Oto kilka przykładów:
Za pomocą przezroczystej (biurowej) taśmy klejącej.
Kawałek taśmy klejącej należy przykleić do skóry dziecka w okolicy odbytu, lekko uciskając, po czym delikatnie odkleić plaster od skóry i przylepić na NIEWIELKĄ PRZEZROCZYSTĄ PŁASKĄ powierzchnię (szkło, plastik), starając się, żeby pod przylepcem nie pozostały pęcherzyki powietrza. Następnie zweryfikować podejrzenia w laboratorium parazytologicznym. Niewielka, przezroczysta, płaska powierzchnia stworzonego „preparatu” umożliwia obejrzenie go od razu pod mikroskopem. Konieczność przeklejenia plastra np. na szkiełko podstawowe zmniejsza szansę na wykrycie jaj pasożytów.
Odcięty kawałek taśmy klejącej można również założyć stroną bez kleju na płaski zaokrąglony (i bezpieczny) przedmiot, np. szpatułkę do oglądania gardła. Następnie otrzymanym narzędziem (klej od zewnątrz) wymazać okolicę okołoodbytniczą, zdjąć taśmę klejącą i przylepić na przezroczyste podłoże (jak wyżej).
Za pomocą patyczka do uszu.
Patyczek do uszu należy z jednej strony owinąć przezroczystą folią spożywczą. Następnie zamoczyć folię w niewielkiej ilości wody w temperaturze pokojowej (co zwiększa przyczepność jaj) i wymazać nią okolicę odbytu (na zewnątrz, bez wkładania patyczka do środka odbytu). Po pobraniu wymazu należy umieścić patyczek wraz z folią w zamykanym, czystym pojemniku, np. do pobierania moczu, dostarczyć do laboratorium parazytologicznego, gdzie próbka zostanie zweryfikowana pod kątem obecności owsików.
Autor: dr Jolanta Popielska
Wróć do listy artykułów